RECENZJA: FAR CRY 4

Artykuł został przywrócony z poprzedniej wersji strony gdyż może się okazać pomocny dla internautów.

Przyglądamy się czwartej już odsłonie tej bardzo popularnej serii, stworzonej przez firmę Crytek, a kontynuowanej od 2005 roku przez Ubisoft.

Tytuł: Far Cry 4
Gatunek: FPP, FPS, sandbox, elementy RPG
Wydawca i Producent: Ubisoft Studios, Ubisoft
Platformy: PC, PS4, PS3, XONE, X360
Data premiery: 17 listopada 2014
Wersja językowa: angielska, polska
Tryby gry: single/multiplayer

Wymagania minimalne:
Intel Core i5-750 2.6 GHz/AMD Phenom II X4 955 3.2 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460/Radeon HD5850 lub lepsza, 30 GB HDD, Windows 7(SP1)/8/8.1 64-bit

Wymagania rekomendowane:
Intel Core i5-2400S 2.5 GHz/AMD FX-8350 4.0 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 680/Radeon R9 290X lub lepsza, 30 GB HDD, Windows 7(SP1)/8/8.1 64-bit

 

W czwartej już części serii Far Cry poruszać będziemy się po nieistniejącym himalajskim państwie Kyrat. Ajay Ghale, główny bohater, pojawia się w Kyracie za sprawą ostatniej woli jego matki. Po przybyciu zostaje uwikłany w trwający konflikt. Ekscentryczny i bezlitosny Pagan Min, samozwańczy władca, swoimi działaniami doprowadził do wojny domowej, która całkiem zaburzyła przyzwyczajonych do spokojnego i ułożonego życia mieszkańców. Naprzeciw szaleńczym planom Pagan Mina stają rebelianci, próbując odsunąć go od władzy.

OCENA FABUŁY: 8/10

Ogromny, otwarty świat i zróżnicowane tereny sprawią, że eksploracja Kyratu będzie niesamowitą przygodą, wyzwaniem, polowaniem, zabawą i przetrwaniem. Będziemy mieć do czynienia z przeróżnymi lokalizacjami oferującymi różnorodną faunę i florę. Podczas rozgrywki będziemy mogli, a nawet musieli, tworzyć i ulepszać przedmioty, takie jak torba czy miejsca na broń. Do tego posłużą nam zebrane rośliny i skóry zwierząt. Nasz bohater do dyspozycji ma bardzo wiele rodzajów broni i ich urozmaiceń oraz różne środki transportu, takie jak samochód, wingsuit czy nawet słoń. Poza tym przez całą rozgrywkę będziemy zdobywać nowe umiejętności i coraz szerszy wachlarz możliwości. Kampania pozwoli nam na kilkanaście misji głównych oraz wiele pobocznych zadań. Urozmaiceniem jest system karmy. Dzięki niemu będziemy gromadzić dodatkowe punkty, które następnie pozwolą na tańsze zakupy. Dodatkowo w niektórych momentach gra pozwala nam na medytację, przenoszącą nas na pewien czas do fantastycznej krainy Shangri-La. Gracze oprócz kampanii będą mogli zasmakować świata Far Cry w urozmaiconych trybach multiplayer.

OCENA GRYWALNOŚCI: 9/10

Far Cry 4 opiera się na znanym silniku Dunia Engine. W grze czekają na nas piękne efekty graficzne, bardzo szczegółowe detale i dynamicznie zmieniające się otoczenie. Widoki potrafią zapierać dech w piersi. Oprawa wizualna zasługuje na ogromne słowa uznania.

OCENA GRAFIKI: 10/10

Muzyka w grze jest dobra i w zasadzie dużo więcej mówić nie trzeba. Jest poprawna, ale tylko ubarwia rozgrywkę. Znacznie lepiej wypada tutaj cała reszta efektów dźwiękowych. Podróżując przez Kyrat do naszych uszu dobiegać będą barwne odgłosy dzikich zwierząt i mniej lub bardziej cieszące strzały i wybuchy.

OCENA DŹWIĘKU: 9/10

Plusy:

  • mnóstwo zadań i misji
  • piękna oprawa wizualna
  • ogromny otwarty świat

Minusy:

  • BARDZO podobna do poprzedniej części
  • momentami nudna

Podsumowanie:

Czwarta odsłona Far Cry’a jest bardzo podobna do swojej poprzedniczki, ale nie jest to całkiem negatywne wrażenie. Gra, oprócz wszystkich najlepszych cech z części trzeciej, została wzbogacona o dodatkowe bardzo dobre rozwiązania. Prześliczna wręcz grafika i wiele możliwości modyfikacji bohatera oraz przedmiotów stawia Far Cry’a 4 na wysokiej pozycji. Zarówno miłośnicy serii, jak i gracze niemający do tej pory do czynienia z tym FPSem nie pożałują zakupu.

OCENA OGÓLNA: 9/10

Artykuł został przywrócony z poprzedniej wersji strony gdyż może się okazać pomocny dla internautów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *