Antywirus na Androida. Czy jest konieczny? Co wybrać?

Ze smartfonów i tabletów z najpopularniejszym systemem operacyjnym Android korzystamy każdego dnia. Rosnąca liczba użytkowników sprzętów mobilnych spowodowała, że także one stały się przedmiotem ataków wirusów, a dokładnie stojących za nimi przestępców próbujących wykraść ważne dane lub wyłudzić pieniądze. Aby się przed nimi uchronić, powstały systemy antywirusowe na Androida.

Czy antywirus na Androida jest naprawdę potrzebny?

Podczas gdy najczęściej nie kwestionuje się konieczności ochrony komputera przed złośliwym oprogramowaniem, nadal wiele osób uważa, że instalacja oprogramowania antywirusowego na smartfonie lub tablecie jest niepotrzebna.

Powstaje zatem pytanie – antywirus na Androida czy konieczny? Pierwszą linią obrony przed zagrożeniami, czy to na komputerze czy urządzeniu mobilnym, powinien być zdrowy rozsądek. Nie znaczy to jednak, że instalacja systemu antywirusowego jest całkowicie zbędna. Takie oprogramowanie może być bardzo pomocne, gdy ostrożność zawiedzie. Zatem, jaki antywirus na tableta z Androidem lub smartfona z tym systemem wybrać?

Jak wybrać dobrego antywirusa na Androida?

Dobry antywirus na Androida to taki, który szybko wykrywa zagrożenia i nie obciąża przy tym systemu. Może on zatem od razu ostrzec użytkownika o tym, że jego urządzenie jest w niebezpieczeństwie.

Antywirusy na Androida mogą zaoferować też dodatkowe funkcje zapewniające jeszcze lepszą ochronę, na przykład:

 • blokowanie połączeń
 • szyfrowanie danych
 • sprawdzanie Wi-Fi
 • bezpieczną przeglądarkę
 • moduł antykradzieżowy
 • tworzenie kopii zapasowej danych
 • moduł kontroli rodzicielskiej
 • blokadę przed zapisywaniem danych na karcie SD
 • wbudowany VPN

Przy wyborze programu warto kierować się opiniami, na przykład w sklepie Google Play. W sieci można także znaleźć aktualne rankingi, jaki antywirus na Androida 2021 jest najlepszy. Sprawdzają one dostępne obecnie systemy i pomagają w wyborze tego gwarantującego najlepszą ochronę i oferującego praktyczne funkcje dodatkowe.

Jak jeszcze zabezpieczyć swój smartfon lub tablet z Androidem?

Podobnie jak w przypadku wirusów komputerowych, także w odniesieniu do tych mobilnych najważniejszy jest zdrowy rozsądek, bez którego nawet najlepszy antywirus może nie zapobiec poważnym problemom, na przykład stracie pieniędzy z konta bankowego. Warto zatem poznać kilka ważnych zasad, o których powinien pamiętać każdy właściciel urządzenia mobilnego.

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego telefonu i tableta:

 • Nigdy nie instaluj oprogramowania z niepewnego źródła, na przykład z linka wysłanego w wiadomości czy ze strony internetowej – korzystaj tylko z oficjalnych sklepów, na przykład sklepu Google Play dla urządzeń z Androidem.
 • Jeżeli chcesz zainstalować aplikację ze sklepu Google Play, pamiętaj również o tym, aby sprawdzić, jakie są jej opinie i czy jej dostawca jest godny zaufania – najlepiej nie instalować aplikacji nowych, bez opinii, z małą liczbą opinii, dużą liczbą opinii negatywnych.
 • Nie klikaj w linki wysyłane w wiadomościach, na przykład informujące o wygranej, otrzymaniu przelewu, konieczności dopłaty do paczki – mogą one prowadzić do stron, które pobierają złośliwe oprogramowanie i wykradają dane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *