Soundbar: co to jest, czy warto go kupić?

Szukasz nowych głośników do swojego telewizora? Sprawdź soundbary, które doskonale nadają się jako alternatywa pełnego kina domowego z amplitunerem. Czym dokładnie jest soundbar? Jak działa? Kiedy warto zdecydować się na jego zakup?

Czym jest soundbar?

Soundbar to rodzaj głośnika, który ma formę poziomej belki, listwy, a także może być uzupełniony o subwoofer, czyli głośnik niskotonowy w systemach typu 2.1. Jest on stosowany zamiast dużych systemów nagłośnieniowych kina domowego.

Nowoczesne soundbary to zintegrowane systemy audio, które wyposażone są w różne głośniki. Razem z nimi pozwalają na stworzenie bardzo dobrej jakości dźwięku bez konieczności korzystania z wielu osobnych kolumn.

Soundbar doskonale sprawdza się podczas oglądania filmów w telewizji, ale również może on posłużyć do poprawy jakości nagłośnienia podczas grania na konsoli, a także do słuchania muzyki – z jego użyciem dźwięki i muzyka uzyskują przestrzenny wymiar. To zatem atrakcyjna propozycja dla każdego, dla kogo ważna jest wysoka jakość brzmienia.

Soundbary – najważniejsze parametry

W sprzedaży znajdują się różne rodzaje soundbarów, dlatego można dopasować je indywidualnie do swoich potrzeb, aby uzyskać optymalne brzmienie bez konieczności prowadzenia metrów okablowania.

Przy zakupie soundbara warto zwrócić uwagę na poniższe parametry techniczne:

  • Liczba kanałów – odnosi się do liczby głośników w zestawie. Najprostszy soundbar zawiera dwa głośniki w listwie działające w systemie 2.0, ale najbardziej popularne to te 2.1, które dodatkowo zawierają osobny subwoofer, czyli głośnik niskotonowy. Można także kupić soundbary zawierające inne głośniki, na przykład w systemie 3.1, 6.1.
  • Moc całkowita – przekłada się na głośność dźwięku, ale również na jego wyższą jakość. Moc całkowita podawana jest dla wszystkich głośników w zestawie.
  • Łączność – przewodowa z użyciem różnych wejść, na przykład HDMI, audio, optyczne, a także bezprzewodowa. Najpopularniejsze to glosniki Bluetooth, które można łatwo sparować z telewizorem oraz innymi urządzeniami przez system bezprzewodowy Bluetooth.

Kiedy warto kupić soundbar?

Zatem soundbary to doskonała propozycja przeznaczona dla każdego, kto chciałby cieszyć się lepszą jakością dźwięków, ale nie ma miejsca na system kina domowego.

Wąska listwa z głośnikami, która może być też uzupełniona o dodatkowy głośnik niskotonowy, nie zabiera dużo miejsca i oferuje przy tym bardziej soczyste, głębokie brzmienie w stosunku do standardowych głośników montowanych w telewizorach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *