Komunikatory internetowe w Twoim smartfonie

Komunikatory internetowe w Twoim smartfonie

Jeszcze zanim na rynku pojawiły się pierwsze rozbudowane komunikatory internetowe, do codziennego komunikowania się używano jedynie poczty elektronicznej i czatów wbudowanych w strony www. Obecnie to komunikatory wiodą prym.

Pierwszym polskim komunikatorem, który zrewolucjonizował komunikację internetową, był Gadu-Gadu. Początkowo był to prosty, bezpretensjonalny program z ograniczoną ilością funkcji. Z biegiem lat rozrósł się i zmienił nie do poznania. Oszałamiający sukces Gadu-Gadu zainspirował innych producentów, zapoczątkowując tym samym istny wysyp różnego rodzaju komunikatorów internetowych. Dziś to właśnie te użyteczne i przyjazne programy są najczęściej wykorzystywane do rozmów sieciowych.

 

Zalety korzystania z komunikatorów internetowych

Nie ma się co dziwić: w końcu komunikatory w odróżnieniu od czatów nie potrzebują pośrednictwa strony www. Oferują też komunikację w czasie rzeczywistym, w przeciwieństwie do e-maili. Specyfika tych programów sprawiła, że stały się one niezwykle popularne zwłaszcza wśród użytkowników urządzeń mobilnych. Posiadacze smartfonów mogą wybierać między wieloma różnymi komunikatorami, które oferują nie tylko wysyłanie i odbieranie wiadomości tekstowych, ale są również wyposażone w dodatkowe funkcje. Umożliwiają transmisję dźwięku i obrazu, szybką wymianę plików oraz prowadzenie rozmów grupowych. Obecnie standardem stało się również udostępnianie lokalizacji użytkowników. Komunikatory internetowe ze względu na swoje liczne atuty są doskonałą alternatywą dla zwykłego telefonowania, które może narazić abonenta czy posiadacza karty na znaczne koszty.

 

Protokoły wymiany danych

Komunikatory internetowe dedykowane użytkownikom urządzeń mobilnych mają jednak jeden istotny minus (choć zdarzają się wyjątki od reguły). Wykorzystują mianowicie indywidualne protokoły wymiany danych. Co to oznacza w praktyce?

Jeśli używasz np. Messengera i chciałbyś się skontaktować z użytkownikiem innego komunikatora, możesz mieć z tym problem. Producenci komunikatorów na ogół tak konstruują swoje programy, aby wykluczyć możliwość porozumiewania się z osobami korzystającymi z konkurencyjnych rozwiązań. Jednak nie jest do przeszkoda nie do obejścia – programiści znający się na rzeczy wypuszczają na rynek tzw. multikomunikatory, czyli programy, dzięki którym można łączyć się z kilkoma różnymi platformami.

 

Komunikatory internetowe są najczęściej używanymi aplikacjami w urządzeniach mobilnych. Dają mnóstwo możliwości, są przyjazne w obsłudze i niewiele albo nic nie kosztują. Dzięki bogatej ofercie rynkowej każdy może znaleźć coś dla siebie.

 

Poleć artykuł

Komentarze