App Inventor, czyli stwórz własną aplikację mobilną

App Inventor, czyli stwórz własną aplikację mobilną

Chciałbyś stworzyć własną aplikację mobilną? Teraz masz do tego idealne narzędzie: App Inventor od Google.

App Inventor to oprogramowanie umożliwiające tworzenie aplikacji na Androida. Pod niektórymi względami przypomina Scratcha – program do tworzenia gier i nauki programowania, wypuszczony na rynek przez tę samą instytucję: Instytut Technologiczny w Massachusetts. Ale też bardzo się od swojego poprzednika różni. App Inventor to narzędzie zarówno dla tych, którzy mieli już do czynienia ze Scratchem, jak również dla zupełnych laików.

 

Możliwości oprogramowania App Inventor

Za pomocą App Inventor można tworzyć rozbudowane aplikacje, np. przeglądarki internetowe, odtwarzacze multimedialne czy gry. Jest to więc oprogramowanie z dużym potencjałem; składa się na nie wiele komponentów, pełniących różne funkcje i dających odmienne efekty.

 

Jak uruchomić App Inventor?

Wystarczy skorzystać z przeglądarki internetowej. W pasku adresu wpisz: ai2.appinventor.mit.edu i zaloguj się za pomocą konta Google. Nie musisz niczego instalować. W menu wybierz Start new project i do dzieła!

 

Interfejs oprogramowania App Inventor

Na interfejs App Inventor składają się dwa okna: w pierwszym widzimy zewnętrzną, graficzną stronę tworzonej aplikacji, w drugiej – jej „bebechy”, czyli skrypty zbudowane z kolorowych bloków. Aby przejść z jednego okna do drugiego, należy posłużyć się przyciskami znajdującymi się w prawym górnym rogu ekranu.

 

Jak uruchomić swoją aplikację?

Załóżmy, że stworzyłeś już swoją pierwszą aplikację i chciałbyś z niej teraz skorzystać. Jak to zrobić? Android przy standardowych ustawieniach uniemożliwia instalację na smartfonie aplikacji, które nie są dostępne w Sklepie Play. A ponieważ nie jesteś profesjonalnym programistą, Twoja aplikacja raczej do Sklepu nie trafi. App Inventor zapisuje ukończone projekty w formacie .apk – dzięki temu można powstałe w programie aplikacje instalować ręcznie. By to zrobić, wystarczy wejść w zakładkę Ustawienia w Androidzie, następnie kliknąć Zabezpieczenia i zaznaczyć funkcję Zezwalaj na instalowanie aplikacji z nieznanych źródeł.

 

App Inventor to potężne narzędzie, dzięki któremu można stworzyć zarówno proste, jak i bardziej rozbudowane aplikacje oraz gry mobilne. Prosty, intuicyjny interfejs oraz szeroki wachlarz dostępnych możliwości to największe atuty tego oprogramowania.

 

Poleć artykuł

Komentarze