Artykuł został przywrócony z poprzedniej wersji strony gdyż może się okazać pomocny dla internautów.

Zakup dobrych słuchawek jest niezmiernie istotny, bo to one decydują często o jakości odtwarzanych dźwięków. Jakie wybrać, by nie żałować?

Rodzaje słuchawek

Istnieje wiele rodzajów słuchawek, a każdy typ charakteryzuje się nieco innym zestawem cech. Każdy użytkownik musi sam zdecydować jaki woli i – przede wszystkim – w jakich warunkach będzie je nosił. Nieprawidłowe użytkowanie niektórych niesie bowiem ze sobą pewne ryzyko.

SŁUCHAWKI OTWARTE – głośniki w tego typu słuchawkach umieszczone są blisko uszu, dzięki czemu dźwięk jest dobrej jakości, a ucho świetnie wentylowane,

SŁUCHAWKI ZAMKNIĘTE (CZYLI NAUSZNE) – dzięki zamknięciu całej małżowiny usznej, dźwięk jest lepiej odtwarzany, ponieważ w jego odbiorze uczestniczą wszystkie elementy ucha.

SŁUCHAWKI PÓŁOTWARTE – znakomicie przenoszą niskie, średnie oraz wysokie tony i stosowane są również przy telefonach,

SŁUCHAWKI KANAŁOWE (DOUSZNE) – ten typ wsuwa się wewnątrz kanału słuchowego ucha. Rozwiązanie to jest stosowane również w aparatach dla niedosłyszących,

SŁUCHAWKI PRZEWODOWE – mimo że kabel często się plącze, utrudniając użytkownikom szybkie założenie słuchawek, dźwięk przez nie odtwarzany jest nieco lepszej jakości niż w przypadku słuchawek bezprzewodowych,

SŁUCHAWKI BEZPRZEWODOWE – takie rozwiązanie niweluje problem często plączącego się kabla.

Najbezpieczniej wybierać słuchawki półotwarte, ponieważ zapewniają maksymalną jakość odtwarzanego dźwięku, przy jednoczesnym kontakcie z otoczeniem, który niweluje po pierwsze ryzyko uszkodzenia słuchu, a po drugie zagrożenie na przykład wpadnięcia pod samochód (bo nie usłyszało się nadjeżdżającego auta). Słuchawki półotwarte nie odrywają od rzeczywistości, a przy tym dobrze wentylują uszy.

Parametry techniczne

Prócz podstawowego podziału na jaki powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie, istnieje jeszcze szereg elementów czysto technicznych, które decydują o jakości słuchawek i którym powinniśmy się przyjrzeć – są zwykle wypisane na opakowaniu. O jakie parametry chodzi?

PASMO PRZENOSZENIA – zależność w tym przypadku jest taka: im większa wartość, tym lepiej,

POZIOM NATĘŻENIA DŹWIĘKU (SPL) – im większa moc (w decybelach), tym głośniej będziemy mogli słuchać muzyki,

ZNIEKSZTAŁCENIA HARMONICZNE (THD) – to współczynnik zniekształceń, który nie powinien przekraczać 1%,

WAGA – im lżejsze słuchawki, tym lepiej, ponieważ cięższe zapewniają niższy komfort użytkowania.

Słuchawki dla graczy

Słuchawki dla graczy nie wyróżniają się niczym szczególnym – prócz zwykle zamieszczonego przy nich mikrofonu, który jest pomocny w grze. Można zatem z powodzeniem stosować w trakcie grania słuchawki przeznaczone do słuchania muzyki – i nadal być zadowolonym. Wystarczy dokupić sobie dopinany mikrofon.

Jeśli ktoś jednak decyduje się na zakup profesjonalnych słuchawek dla graczy, powinien zwrócić uwagę na dokładnie te same parametry, jak przy zwykłych słuchawkach – przy komputerze, zatapiając się w grze, możemy sobie jednak pozwolić na oderwanie od świata zewnętrznego, a więc wybór słuchawek zamkniętych.

Artykuł został przywrócony z poprzedniej wersji strony gdyż może się okazać pomocny dla internautów.

Leave a comment

ThemeREX © 2021. All rights reserved.