Gry niezależne

Gry niezależne

W świecie mediów dość często słyszy się o niezależnych grach komputerowych, zwanych potocznie indykami (od słowa independent). Czym charakteryzują się takie gry?

Najwięksi potentaci na rynku gier wideo zatrudniają setki programistów, grafików, dźwiękowców oraz innych osób odpowiedzialnych za powstanie produkcji. W gry komputerowe inwestuje się ogromne sumy pieniędzy w nadziei na możliwie najszybszy zwrot i zysk. Na marginesie tego rynku funkcjonuje osobny światek gier niezależnych. Czym różnią się one od komercyjnych tytułów?

 

Co wyróżnia gry niezależne?

Za jeden z najważniejszych wyróżników gier niezależnych uznaje się liczebność zespołu odpowiedzialnego za ich powstanie oraz brak wsparcia finansowego ze strony wydawcy gier. Gra niezależna jest dziełem kilkuosobowej ekipy albo nawet jednego człowieka. Poza tym ma często do zaoferowania coś innowacyjnego, co wykracza poza mainstream. Dystrybuowana jest drogą cyfrową. Rynek gier niezależnych rozwija się niemal od samego początku istnienia gier, ale dopiero w okolicach roku 2010 zaczął się dynamicznie rozrastać, głównie za sprawą nowych narzędzi deweloperskich oraz sieciowej dystrybucji.

 

Czy da się precyzyjnie zdefiniować grę niezależną?

Mimo wielu prób podejmowanych przez ludologów (naukowców zajmujących się badaniem różnego rodzaju gier, w tym również gier komputerowych) nie udało się jednoznacznie zdefiniować niezależnej gry komputerowej jako takiej. Da się jednak wyodrębnić pewne podobieństwa między produkcjami zaliczanymi do tej kategorii. O liczebności zespołu była już powyżej mowa. Warto jeszcze dodać, że gry niezależne nie są tak rozbudowane jak produkcje mainstreamowe, co jest naturalnym następstwem niższych funduszy. Ale za to wprowadzają często nietuzinkowe rozwiązania w zakresie mechaniki gry. Producenci dużego formatu muszą się stosować do dyrektyw wydawcy, dla którego priorytetem są korzyści finansowe, i dlatego nie mogą sobie pozwolić na twórczą swobodę.

 

Producentów gier niezależnych nic nie ogranicza, poza budżetem i czasem. Pieniądze pozyskuje się na ogół przez crowdfunding, ewentualnie wypuszczając na rynek niepełną wersję gry. Do najbardziej popularnych gier niezależnych wypada zaliczyć takie tytuły jak Minecraft, Braid, World of Goo czy Undertale.

 

Poleć artykuł

Komentarze