Czy gra komputerowa jest dziełem sztuki?

Czy gra komputerowa jest dziełem sztuki?

To pytanie nasuwa się nie tylko doktorantom podejmującym temat związku gier komputerowych z takimi dziedzinami sztuki jak literatura, malarstwo czy film, ale również samym miłośnikom wirtualnej rozrywki. Jak to więc jest z tymi grami?

Gry komputerowe przez większość ludzi postrzegane są jako forma rozrywki, przy czym uważa się często, że nie jest to rozrywka najwyższych lotów. I rzeczywiście: jeśli brać pod uwagę wyłącznie najbardziej prymitywne strzelanki czy zręcznościówki, można dojść do takiego wniosku. Ale świat gier komputerowych nie ogranicza się bynajmniej do tego typu produkcji. Podobnie jak literatura nie ogranicza się do harlekinów, a kino do płytkich filmów akcji. Gry stały się w ostatnich dziesięcioleciach pełnoprawnym przedmiotem badań akademickich. Dostrzeżono w nich silne związki z filmem, literaturą, a nawet malarstwem. Nie sposób już zaprzeczać, że stanowią ważną część współczesnej kultury audiowizualnej.

 

Nie tylko banalna rozrywka

Dynamiczny rozwój rynku nowych mediów powołał do istnienia całe mnóstwo gier, które mają do zaoferowania coś więcej niż tylko płytką rozrywkę. Wciąż powstają ambitne gry edukacyjne, strategiczne, logiczne czy fabularne, na których korzyść przemawiają nie tylko nieszablonowe rozwiązania techniczne, ale również bogata oprawa wizualna. Uznani badacze, tacy jak np. prof. zw. dr hab. Małgorzata Łuszczak, z uznaniem wypowiadają się na temat poszczególnych tytułów, które zaskarbiły sobie ich zainteresowanie. Niektóre gry zyskały miano cyfrowych dzieł sztuki współczesnej.

 

Rozwój nowych technologii

Na przestrzeni ostatnich 20 lat nowe technologie poczyniły znaczne postępy, które nie pozostały bez wpływu na rynek gier komputerowych. Producenci tych ostatnich stawiają sobie za cel jak największe upodobnienie wirtualnej przestrzeni do świata realnego – widać to po coraz lepszej, bogatszej i barwnej grafice. Dużą rolę w tym procesie odgrywają najnowocześniejsze techniki komputerowe, np. motion capture. Jest to technika polegająca na rejestrowaniu sekwencji rzeczywistych ludzkich czy zwierzęcych ruchów, które przybierają postać danych komputerowych i są następnie obrabiane przez profesjonalnych grafików. Tego typu innowacje pozwalają uzyskać oszałamiające efekty na ekranie monitora.

 

Podsumowując: na pytanie postawione w tytule należy odpowiedzieć twierdząco, z zastrzeżeniem, że nie każda produkcja zasługuje na miano dzieła sztuki. Warto zwrócić szczególną uwagę na rynek gier niezależnych, tworzonych często przez niewielkie zespoły pasjonatów.

 

Poleć artykuł

Komentarze