Ekran w laptopie: na co zwrócić uwagę?

Ekran w laptopie: na co zwrócić uwagę?

Polujesz na nowego laptopa? Z pewnością przyda Ci się kilka wskazówek, które ułatwią Ci zakup.

Wystarczy przejść się wzdłuż sklepowych półek, uginających się pod sprzętem komputerowym, aby pogubić się w gąszczu rozmaitych ofert. Który laptop wybrać? Wbrew pozorom duża liczba dostępnych w sprzedaży laptopów nie wskazuje na znaczące różnice między poszczególnymi modelami. Tak naprawdę producenci wykorzystują w produkcji jedynie kilka kadłubków, które są mniej lub bardziej wyposażone, w zależności od ceny. Przy wyborze komputera warto się przyjrzeć w szczególności ekranowi.

 

Zwracaj uwagę na ekrany

Zazwyczaj przy zakupie laptopa zwracamy przede wszystkim uwagę na specyfikację oraz cenę, nie przywiązując dostatecznej wagi do ekranu. A tymczasem warto wiedzieć, że w obiegu sprzedażowym znajduje się ograniczona liczba matryc LCD, produkowanych przez dosłownie kilka firm: LG Display, AU Optronics, BOE, Chi Mei-Innolux, Samsung oraz Panda Display. Zdarzają się wprawdzie laptopy, które korzystają z nieszablonowych rozwiązań (np. Dell XPS 13 9370 lub Huawei Matebook X Pro), ale stanowią one wyjątek od reguły.

 

Matryce w standardowych laptopach

Standardowe modele mają te same panele LCD, które przegrywają konkurencję z monitorami do komputerów stacjonarnych – ze względu na gorszą jakość. Ekrany w laptopach produkuje się na ogół w technologii Twisted Nematic (TN) lub In-Plane Switching (IPS).

Matryce TN mają słaby kontrast, mogą też być niewygodne w użytkowaniu: jeśli spojrzy się na nie pod kątem, obraz blednie, a kolory zatracają ostrość. Takie matryce montuje się w laptopach z niższej półki cenowej (do 2500 zł).

Matryce IPS są pozbawione tych mankamentów, lepiej też odwzorowują kolory. Dlatego lepiej wybrać model nieco droższy (z matrycą IPS), by móc cieszyć się doskonałą jakością obrazu. W niektórych modelach matryce wykonane dzięki tej technologii mogą mieć inne nazwy – jest to spowodowane ograniczeniami licencyjnymi (określenie IPS zarezerwowane jest dla matryc wyprodukowanych przez LG). Inni producenci używają takich określeń jak EWV (Asus), PLS (Samsung) czy AHVA (AU Optronics).

 

Biorąc pod uwagę powyższe parametry, łatwiej Ci będzie kupić sprzęt, który spełni Twoje oczekiwania. Pamiętaj też, że warto zwrócić uwagę na to, czy matryca jest matowa, czy błyszcząca. Matowa zapewnia wygodniejszą pracę, ale błyszcząca ma żywsze kolory, co może mieć znaczenie w grach komputerowych. Sam rozstrzygnij, co jest dla Ciebie priorytetem.

 

Poleć artykuł

Komentarze