Programy dla pisarzy i blogerów

Programy dla pisarzy i blogerów

Praca nad dłuższymi tekstami jest specyficzna i wymaga specjalnych narzędzi. Zwykły edytor tekstu może nie wystarczać. Jakie programy rynek aplikacji komputerowych ma do zaoferowania pisarzom i blogerom?

Standardowe edytory ujawniają swoją niewystarczalność w przypadku dłuższych tekstów, w których dużą rolę odgrywa kompozycja całości, np. przy pisaniu powieści. Na każdą, nawet najkrótszą powieść składa się niezliczone mnóstwo wątków, postaci i scen. Trudno nad tym wszystkim zapanować przy pomocy zwykłego edytora tekstu. Dlatego na rynku aplikacji komputerowych co i raz pojawiają się narzędzia przeznaczone dla pisarzy. Przyjrzymy się poniżej najbardziej przydatnym w naszej ocenie programom.

 

yWriter

yWriter to darmowy program do tworzenia powieści i dłuższych opowiadań, stworzony przez Simona Haynesa, autora wielu książek fantastycznonaukowych. Narzędzie to oferuje piszącym cały wachlarz różnych funkcji, choć na pierwszy rzut oka interfejs nie wydaje się zbytnio skomplikowany. Możesz zatytułować każdy rozdział z osobna, stworzyć profile wszystkich pojawiających się w utworze postaci, z uwzględnieniem różnic dotyczących stopnia ważności: są więc zakładki na postacie pierwszoplanowe, drugoplanowe oraz epizodyczne. To samo dotyczy cennych przedmiotów czy innych obiektów, które z takich czy innych względów zasługiwałyby na uwagę. Do poszczególnych zakładek można dołączać pliki graficzne, co również jest dużym udogodnieniem. Powiększająca się z biegiem czasu powieść przybiera postać tekstu podzielonego na rozdziały. Dzięki takiemu uporządkowaniu można zapanować nawet nad wielowarstwową i rozgałęziającą się fabułą.

 

OneNote

W pracy pisarskiej potrzebny jest również notes. Pracując nad wielowątkową powieścią, nie sposób zapamiętać wielu istotnych detali, dotyczących np. cech charakteru epizodycznej postaci. Poza tym warto też zapisywać gdzieś pomysły, które mogą przyjść do głowy w najmniej oczekiwanych momentach. OneNote to wirtualny notatnik, który pozwala tworzyć m. in. mapy skojarzeń i w dogodny sposób organizować zgromadzone materiały. OneNote dostępny jest zarówno na komputery, jak i urządzenia mobilne.

 

Te dwa programy są dogodnymi narzędziami do pracy pisarskiej, które warto wziąć pod uwagę, zwłaszcza jeśli zwykły edytor tekstu nie spełnia naszych oczekiwań.

 

Poleć artykuł

Komentarze