Karta graficzna – najważniejsze akcesorium dla gracza

Karta graficzna – najważniejsze akcesorium dla gracza

Karta graficzna to jeden z tych fundamentalnych elementów sprzętowych, które zdecydują o jakości grania. Jak wygląda rynek kart graficznych i co brać pod uwagę przy zakupie?

Nie ulega wątpliwości, że główny target producentów kart graficznych stanowią gracze. Wydajność karty i jej parametry liczą się przede wszystkim dla nich. Oczywiście ma ona ogromne znaczenie również dla pewnych kręgów zawodowych, np. dla grafików, fotografów czy projektantów, ale to już inna bajka. To gracze zwracają największą uwagę na to, co ma do zaoferowania karta graficzna, to oni najczęściej poszukują nowych rozwiązań i lubią w nie inwestować.

 

Największy wybór kart graficznych

Szukając nowej karty graficznej do swojego sprzętu skupiamy się na modelach od Nvidia oraz AMD. U obu marek znajdziemy produkty w różnych zakresach cenowych, odpowiadające różnym wymaganiom. Oczywiście wielu graczy zadaje sobie pytanie, co dostanie w najniższym progu cenowym, czyli do 1000 zł.

Za kwotę około 600-700 zł nie kupimy nic imponującego, głównie z tego względu, że karty w tej cenie mają niewielką pamięć – 2 GB to zdecydowanie za mało nawet dla mało wymagających graczy. Znacznie lepiej dołożyć kilkaset złotych i cieszyć się pamięcią 3 GB, a nawet i 4.

W przedziale powyżej 1000 zł znajduje się najwięcej propozycji i oferują one bardzo zadowalające parametry. Oczywiście wraz z ceną wzrasta VRAM, poziom detali, wydajność, jakość systemu chłodzenia, gabaryty.

 

Modele dla mniej wymagających:

 

  • GeForce GTX 1050 Ti;
  • GTX 1060 z 3 lub 6 GB pamięci;
  • AMD RX 580.

 

Karty dla bardziej wymagających:

 

  • GTX 1070, GTX 1070 Ti;
  • Radeon RX 580;
  • GTX 1080;
  • Vega 56 i 64;
  • GTX 1080 Ti.

 

 

Karta graficzna w laptopach

Nowe rozwiązania w kartach graficznych tworzone są głównie z myślą o użytkownikach komputerów stacjonarnych. Ale to kupując laptopa właśnie, powinniśmy zwrócić baczniejszą uwagę na jej parametry. Powód jest jeden – z zasady karta graficzna w laptopie jest elementem stałym. Nawet karty niezintegrowane są oporne na majsterkowanie. Każdy, kto chce kupić laptopa z myślą o tym, że będzie regularnie wykorzystywał go do grania, musi więc przyjrzeć się przede wszystkim karcie graficznej, ale nie tylko jej. Pod lupę należy wziąć również parametry procesora. Przy słabszym procesorze, nawet bardzo, bardzo dobra karta graficzna nie da z siebie, tyle ile ma do zaoferowania. Mówimy wówczas o wąskim gardle, czyli zmniejszaniu wydajności karty przez słabszy procesor. 

 

 

Poleć artykuł

Komentarze