Laptop zamiast peceta – dobry wybór dla gracza?

Laptop zamiast peceta – dobry wybór dla gracza?

Pod pewnymi względami laptopy nie mają sobie równych. Są wygodne, kompaktowe i energooszczędne. Dla wielu grających to bardzo istotne, a niekiedy decydujące cechy. Czy warto – w ich przypadku – stawiać je wyżej niż inne parametry sprzętu?

Niektóre cechy laptopów mają znaczenie niezależnie od tego, do jakich celów ich używamy. Gracz tak samo jak skryba, bloger, marketingowiec czy student na pewno doceni mobilność komputera przenośnego, wynikającą z niewielkich rozmiarów sprzętu. Poza tym laptop nie pobiera tyle energii elektrycznej, co komputer stacjonarny. To byłoby jednak na tyle. Biorąc pod uwagę już wyłącznie granie, żaden komputer przenośny nie sprawdzi się pod tym względem tak dobrze jak pecet. Z drugiej strony, większość z nas korzysta z komputera również w innych celach i to właśnie ze względu na nie wolałaby zainwestować w laptopa.

 

Laptop dla gracza – czego nam nie da?

Laptopy są przede wszystkim mniej wydajne niż komputery stacjonarne, co najbardziej odczuwalne jest właśnie w przypadku graczy. O ile przy prostych, mało wymagających grach nie stanowi to olbrzymiego problemu, o tyle uruchamianie bardziej zaawansowanych gier na niektórych modelach laptopów zwyczajnie mija się z celem. Przypuśćmy jednak, że nasz laptop został kupiony z zamysłem używania go do gier. Wtedy z pewnością postaraliśmy się o lepsze parametry. Być może nawet o najlepsze z dostępnych, gdyż – jest to kolejna wada laptopa widziana z perspektywy gracza – trudno w tym przypadku o overclocking czy modernizowanie sprzętu w późniejszym czasie. Innymi słowy, gramy na tym, co kupiliśmy, ponieważ mamy dość ograniczone możliwości podkręcenia parametrów naszego sprzętu.

 

Jeśli laptop, to jaki?

Wytrawni gracze lub tacy, którzy mają zamiar nimi zostać właśnie po wymianie sprzętu, powinni zwrócić uwagę na laptopy gamingowe. Są to sprzęty fabrycznie przygotowane do grania, nie musimy ich więc dodatkowo konfigurować. W ofercie laptopów dla graczy większość sprzętów ma odpowiednio wydajny procesor, dobrą kartę graficzną i dużo pamięci. Na rynku znajdziemy oczywiście laptopy gamingowe lepsze i gorsze, co jest ściśle skorelowane z ceną. Do prostszych gier wystarczą takie do 2 tys. zł, jednak najlepsze parametry są dostępne w przedziale cenowym 4-5 tys. zł. 

 

 

Poleć artykuł

Komentarze